داستان گم شدن یخچال های طبیعی ایسلند

داستان گم شدن یخچال های طبیعی ایسلند

همه ما تجربه گم کردن وسایل مختلفی را داریم. از مدادی در مدرسه تا سویچ خودرو که تقریبا اتفاقی طبیعی است. ولی این شی مفقوده هرچه بزرگتر باشد گم شدن آن عجیب تر است. از دکل نفتی در ایران گرفته تا یخچال قطبی در ایسلند. هرچند دلیل این گم شدن ها کاملا متفاوت باشد. همه ما ایسلند را سرزمینی یخی می شناسیم. اما بیشتر  یخچال های طبیعی ایسلند در حال کوچک شدن و ناپدید شدن هستند. به همین خاطر تا فرصت دارید از یکی از این 5 یخچال طبیعی ایسلند قبل از ناپدید شدن بازدید کنید.

بازدید از یخچال های طبیعی ایسلند
بازدید از یخچال های طبیعی ایسلند

یخچال طبیعی چیست؟

یخچال های طبیعی ایسلند توده بزرگی از یخ هستند که در طول زمان تشکیل می شوند و می توان آنها را در خشکی یا در اقیانوس یافت. یخچال‌های طبیعی اغلب در نواحی قطبی یافت می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را در رشته‌کوه‌ها نیز یافت. آنها هنگام جمع شدن برف و فشرده شدن به یخ تشکیل می شوند. یخ همچنان به رشد خود ادامه می دهد و با فشار جاذبه به سمت پایین حرکت می کند تا زمانی که به منطقه ای برسد که در آن ذوب شود یا به یک رودخانه تبدیل شود. همین رودخانه و مسیر ذوب شدن یخ ها زیباترین قسمت یخچال های طبیعی را برای گردشگری فراهم می کنند.

قایق سواری در مسیر یخچال های طبیعی ایسلند
قایق سواری در مسیر یخچال های طبیعی ایسلند

5 یخچال برتر در ایسلند و چرا آنها ارزش دیدن دارند

ایسلند خانه برخی از جذاب ترین یخچال های طبیعی جهان است. این یخچال‌ها به دلایل متعددی از زیبایی گرفته تا تاریخشان ارزش دیدن دارند. ایسلند دارای بیشترین تعداد یخچال های طبیعی در اروپا است و ایسلندی ها به تاریخ یخچال های طبیعی کشور خود افتخار می کنند.

نقشه یخچال های طبیعی ایسلند
نقشه یخچال های طبیعی ایسلند

1. یخچال Vatnajokull – بزرگترین یخچال طبیعی ایسلند

یخچال طبیعی Vatnajokull بزرگترین یخچال ایسلند و اروپا است. آنقدر بزرگ است که 9 زبانه یخچالی مختلف در اطراف خود ایجاد کرده است و هر کدام جذابیت های خود را دارند. اما قابل توجه ترین آنها یخچال Oraefajokull است که به شدت در بین کوهنوردان محبوب است.

یخچال طبیعی Vatnajokull Iceland بخشی از پارک ملی Vatnajokull در جنوب شرقی ایسلند است. پارک ملی دارای کمپینگ و کافه است. یک مکان خوب برای ملاقات با کوهنوردان و سوخت گیری قبل از شروع صعود.

نه چندان دور از یخچال، می توانید ساحل الماس ایسلند یا همان دایموند بیچ را پیدا کنید. این ساحل به دلیل اینکه تکه‌های یخ در آن جمع شده است به ساحل الماس معروف است. آنها در واقع از یخچال طبیعی Vatnajokull جدا می شوند، به سمت دریا می روند، جایی که توسط امواج اقیانوس اطلس شمالی صیقل داده می شوند، و در ساحل ظاهر می شوند که شبیه الماس هستند.

یخچال طبیعی Vatnajokull
یخچال طبیعی Vatnajokull

2. Langjokull Glacier – یخچال طبیعی نزدیک ریکیاویک

Langjokull دومین یخچال بزرگ در ایسلند و البته نزدیکترین یخچال طبیعی به ریکیاویک است. این یخچال که به دلیل شکلش به «یخچال طولانی» معروف است، مقصدی محبوب برای گردشگرانی است که در پایتخت ریکیاویک اقامت می کنند. با اجاره خودرو در ایسلند به راحتی قابل دسترسی است زیرا تنها 90 دقیقه رانندگی از پایتخت به آنجا نیاز دارد.

Langjökull در غرب ایسلند، در ارتفاعات واقع شده است. این یک جاذبه محبوب برای گردشگرانی است که به رینگ طلایی ایسلند سفر می کنند، زیرا با ماشین فاصله کوتاهی از آبشار Gullfoss فاصله دارد.

اگر بسیار ماجراجو هستید، می توانید غارهای یخی Langjökull را کشف کنید. این غارهای یخی ساخته دست بشر، بزرگ‌ترین غارهای جهان هستند و دیدنی‌ترین غارها هستند. تورهای منظمی در داخل غارها وجود دارد، حتی می توان آنها را برای عروسی و مهمانی ها نیز استفاده کرد.

یخچال طبیعی Langjokull
یخچال طبیعی Langjokull

3. یخچال Hofsjokull – سخت ترین برای رسیدن به یخچال طبیعی

یخچال طبیعی هافسجوکل سومین یخچال بزرگ در ایسلند است. یخچالی که در ارتفاعات ایسلند پنهان شده و فقط در تابستان و با ماشین 4×4 قابل دسترس است.

این یخچال صعب العبور ایسلند به رویای اکثر ماجراجوها شهرت پیدا کرده است. نه تنها به دلیل دسترسی به موقعیت دشوار، بلکه به این دلیل که قدیمی ترین و بزرگترین آتشفشان ایسلند را زیر یخ خود پنهان کرده است. آتشفشان زیر Hofsjokull برای بیش از 12000 سال خاموش بوده است. بیایید امیدوار باشیم که برای مدتی بیشتر خاموش بماند!

یخچال طبیعی Hofsjokull
یخچال طبیعی Hofsjokull

4. یخچال Drangajokull – کوچکترین یخچال طبیعی در ایسلند

Drangajokull در واقع کوچکترین یخچال طبیعی ایسلند، اما یکی از زیباترین یخچال های طبیعی این کشور است. این منطقه از ایسلند که در یک ذخیره گاه طبیعی خالی از سکنه در Westfjords واقع شده است، به خاطر زیبایی و حیات وحش خود مشهور است.

درنگاجوکول یک یخچال طبیعی خاص است، زیرا یکی از معدود یخچال های طبیعی ایسلند است که هنوز تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار نگرفته است. تمام یخچال های طبیعی دیگر در ایسلند در سال های اخیر کوچک شده اند، به جز Drangajokull.

این یخچال کوچک علیرغم موقعیت ایزوله اش در یک ذخیره گاه طبیعی، هنوز ارزش دیدن در سفر به ایسلند را دارد. این تنها یخچال طبیعی در ایسلند با ارتفاع کمتر از 1000 متر است که بالا رفتن از آن را بسیار آسان تر از سایرین می کند.

یخچال طبیعی Drangajokull
یخچال طبیعی Drangajokull

5. Snaefellsjokull Glacier – معروف ترین یخچال طبیعی ایسلند

Snaefellsjokull معروف ترین یخچال طبیعی ایسلند است. این در نوک شبه جزیره Snæfellsnes در غرب ایسلند، در پارک ملی Snaefellsjokull واقع شده است.

نام این منطقه، Snaefellsnes در واقع به معنای “منطقه کوهستانی برفی” است. این خیلی تعجب آور نیست وقتی در نظر بگیرید که یخچال Snaefelljokull یک آتشفشان را زیر یخ خود پنهان کرده است. این آتشفشان 2000 سال است که فوران نکرده است، بنابراین به نظر می رسد قله های برفی آتشفشان را در روحیه خوبی نگه می دارند!

متأسفانه Snaefellsjokull به دلیل تغییرات آب و هوایی به سرعت در حال کاهش است. این تنها یخچال طبیعی در ایسلند نیست که تحت تأثیر تغییر آب و هوا و افزایش گرما قرار گرفته است. بسیاری دیگر نیز شروع به کوچک شدن کرده اند.

یخچال طبیعی Snaefellsjokull
یخچال طبیعی Snaefellsjokull

Okjokull – یخچال طبیعی گمشده

یخچال های طبیعی ایسلند بسیار بزرگ هستند، بنابراین احتمالاً تعجب می کنید که چگونه Okjokull موفق شد گم شود. حقیقت غم انگیز این است که یخچال طبیعی ایسلند گم نشده است، بلکه در اثر تغییرات آب و هوایی از بین رفته است.

تغییرات اقلیمی یکی از بزرگترین تهدیدهایی است که در قرن بیستم با آن مواجه هستیم و حتی یخچال های طبیعی قدرتمند ایسلند نیز نمی توانند در مقابل آن بایستند. در سال 2019، پس از گرم ترین جولای ثبت شده، ایسلند مراسم تشییع جنازه یخچال Okjokull را برگزار کرد. این مراسم هم ادای احترام به منظره باورنکردنی ایسلند بود و هم هشداری در مورد آنچه ممکن است رخ دهد.

در مراسم تشییع جنازه یخچال از لوحی با پیامی توسط شاعر ایسلندی، آندری اسنیر ماگناسون، رونمایی شد. پلاک یخچال از دست رفته یادآور مسئولیت جمعی ما برای مراقبت از زمین است.

گردشگران هنوز هم می توانند از سایتی که زمانی یخچال طبیعی ایسلندی Okjokull در آن قرار داشت بازدید کنند. سایت یخچال در Borgarfjörður، ایسلند غربی است. تقریباً دو ساعت با ماشین از ریکیاویک فاصله دارد.

پلاک یادبود یخچال گم شده ایسلند
پلاک یادبود یخچال گم شده ایسلند

بازدید از یخچال های طبیعی ایسلند

نمی توان انکار کرد که تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای محیط زیست ایسلند است، اما این نباید مانع از بازدید شما از این کشور فوق العاده شود. اکنون مهمتر از هر زمان دیگری تجربه جادوی ایسلند و لذت بردن از یخچال های طبیعی قدرتمند ایسلند است. پس اگر دوست ندارید این فرصت را از دست بدهید در اولین تور ایسلند قطار سیبری همسفر ما بشوید.

تورها و مطالب مرتبط

سوالات متداول

گم شدن یخچال های طبیعی ایسلند کنایه ای است به آب شدن و ناپدید شدن آنها به دلیل گرمایش جهانی
اگر قصد بازدید از مسیرهای داخل یخچال دارید به دلیل مسائل ایمنی باید زمستان این کار را بکنید.
بله. منتها در تابستان می توانید فقط بر روی آنها بروید و امکان رفتن داخل آنها نیست.
به دلیل نیاز به تجهیزات و همینطور راهنمای حرفه ای، حتما از تورهای محلی معتبر استفاده کنید.
به طور میانگین هر سال دو تور ایسلند در تابستان و زمستان برگزار خواهد شد که می توانید در آن شرکت کنید.
منصور عبدلی
منصور عبدلی
شهرساز، جهانگرد و پژوهشگر شهری هستم. شهرهای زیادی در دنیا هستند که بسیار مشتاق به دیدن و روایت کردن داستان هاشون هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *