راهنمای عکاسی از شفق قطبی

عکاسی از شفق قطبی حتی با گوشی موبایل

همه ما دوست داریم از شفق قطبی عکس بگیریم

بر اساس چندین سال سفر به مناطق مختلف دنیا برای تماشای شفق قطبی، با اطمینان میشه گفت که بهترین سوغاتی از این سرزمین ها، عکس شفق قطبی هست که با گوشی خودتون گرفته باشید. با اینکه تو همه سفرها عکاس با حوصله ای همراه ما بوده و عکس های به یاد ماندنی از همسفرها گرفته، ولی این مرتبه قصد داریم بهتون ماهیگیری یاد بدیم تا بعد از سفر عکسی که خودتون از شفق قطبی شکار کردید رو تو صفحه اینستاگرام یا وبلاگتون بذارید. امسال هم ما بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی رو انتخاب کردیم. در دو سفر جداگانه به ایسلند و مورمانسک روسیه فرصت تماشای شفق قطبی و عکاسی از اون رو برای شما فراهم می کنیم.

با چه دوربینی از شفق قطبی عکاسی کنیم؟

خوب اول از همه مطمئن بشید دوربین یا گوشی مناسبی برای عکاسی از شفق قطبی همراه دارید. توجه داشته باشید که همه دوربین‌ها نمی‌توانند از شفق‌های قطبی عکس بگیرند. بهترین دوربین برای عکاسی از شفق قطبی دوربین‌ها دوربین‌های DSLR یا دوربین‌های بدون آینه هستند. دوربین های Piont & Shoot یا دوربین های اکشن مثل GoPro چندان برای این کار مناسب نیسند. درضمن بعضی از تلفن های همراه مثل Google Pixel، Samsung Galaxy، و آیفون های اخیر (با نصب برنامه های مخصوص) گزینه های خوبی برای عکاسی از شفق قطبی هستند. در بخش بعدی بهترین تنظیمات دوربین و گوشی برای عکاسی از شفق قطبی رو بهتون میگیم. منتها چند نکته رو فراموش نکنید:

 • این تنظیمات به طور ویژه برای تماشای شفق قطبی از روی کشتی توصیه میشه. چرا که بر عکس عکاسی روی زمین دوربین شما کمی تکان و بالا پایین رفتن داره. 
 • کماکان در این تور تماشای شفق قطبی روی کشتی افراد زیادی دور و بر شما هستن که به شدت علاقه دارن موقع عکاسی از شفق قطبی به شما کمک بکنن.
 • با این حال توصیه می کنیم از وایدترین لنز ممکن که در بیشترین حالت زوم قرار گرفته استفاده کنید.
عکاسی از شفق قطبی روی اسکله کشتی
عکاسی از شفق قطبی روی اسکله کشتی

تنظیمات دوربین برای عکاسی شفق شمالی

 • مرحله اول
  همیشه باید دوربین خودتون روی حالت دستی تنظیم کنید. معمولاً یک چرخ یا صفحه در بالای دوربین شما وجود داره که باید روی M تنظیم بشه.
 • مرحله دوم
  سرعت شاتر شما باید بین 0.5 تا 1.5 ثانیه باشه. اگر کندتر باشه احتمال داره عکس هاتون خیلی تار به نظر بیاد.
 • مرحله سوم
  حساسیت ISO رو باید تا حد امکان بالا ببرید. ما حداقل 6400 رو توصیه می کنیم.
 • مرحله چهارم
  دیافراگم یا f-stop شما باید تا جایی که دوربین شما اجازه می دهه پایین تنظیم بشه.
 • مرحله پنجم
  فاصله کانونی شما باید روی بی نهایت تنظیم بشه. این کار رو میتونید به راحتی با چرخوندن حلقه مناسب روی لنز یا با نگاه کردن به منظره یاب و فوکوس کردن روی چیزی بسیار دور انجام بدید. نورهای دور شهرها یا مزارع اطراف برای این منظور به اندازه کافی دور هستن! معمولاً تمرکز بر روی چیزی در فاصله زمانی شب دشوار هست. بنابراین این تنظیم رو میتونید در طول روز نیز انجام بدید. در نهایت، لنز شما باید روی فوکوس دستی تنظیم بشه. توجه داشته باشید که این حالت مشابه حالت دستی نیست – معمولاً یک سوئیچ روی خود لنز وجود داره که باید روی M یا MF تنظیم بشه. گاهی هم این تنظیم فقط با استفاده از منوی روی صفحه دوربین قابل دسترسی هست. پس از تکمیل این تنظیمات، دوربین شما در بهترین موقعیت برای عکاسی از شفق شمالی قرار گرفته.
عکاسی از شفق قطبی با گوشی موبایل
عکاسی از شفق قطبی با گوشی موبایل

تورها و مطالب مرتبط

سوالات متداول

خیر. باید حتما مطمئن بشید گوشی مناسب برای عکاسی از شفق قطبی دارید.
بله. برخی نرم افزارها قابلیت های تنظیم بیشتر و راحت تری را به دوربین شما میدن.
بله. ولی به دلیل تکان های هرچند ناچیز کشتی باید زمان نوردهی خودتون رو کاهش بدید.
بله. تورلیدرهای محلی ما به شدت علاقه مند به عکاسی از شما هنگام شفق قطبی هستند. فقط دقت کنید که زمان برای این کار بسیار محدود هست.
مهم نیست. هم در تور مورمانسک روسیه و هم در تور شفق قطبی ایسلند این امکان برای شما فراهم هست.
منصور عبدلی
منصور عبدلی
شهرساز، جهانگرد و پژوهشگر شهری هستم. شهرهای زیادی در دنیا هستند که بسیار مشتاق به دیدن و روایت کردن داستان هاشون هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *